Virtuální servery
Virtuální server je termín využívaný hostingovými společnostmi pro označení rozdělení fyzické části hardwarového výkonu na menší, na sobě softwarově nezávislé části. Virtuální server se tedy z klasických serverů stávají softwarovým rozdělením na virtuální stanice.
Každá z těchto virtuálních stanic se nazývají virtuální server a mají svoje garantované hardwarové parametry. Není třeba se tedy obávat, že by jeden virtuální server blokoval výkon tomu druhému.
Virtuální servery versus dedikované a hostingy
Virtuální servery vyplňují mezeru mezi hostingem a dedikovaným serverem. V čem spočívá výhoda virtuálního serveru? Jedna z velmi málo známých výhod je například možnost na jednom fyzickém serveru provozovat starší aplikace operačního systému stejně tak jako ty nové díky virtualizaci.
Výhody virtuálního serveru oproti hostingu: hosting je levné řešení uzpůsobené k masovému prodeji. Virtuální server přistupuje velmi individuálně k potřebám uživatele. Například je možné si nainstalovat vlastní operační systém a software podle svých aktuálních potřeb.
Výhody virtuálního serveru oproti dedikovanému serveru: dedikovaný server je určený pro vysoce náročné webové aplikace. Virtuální server se často používá u start-upů, kdy je možné dokupovat virtuální výkon podle růstu potřeb. Virtuální server je výbornou volbou při nízké HW náročnosti. Má optimální poměr mezi nízkou cenou a výkonem virtuálního serveru.
Výhody virtuálních serverů v odrážkách
- minimalizace hardwarových komponentů a výkonnostních nároků
- nízká cena
- vysoká možnost konfigurace výkonu
- nízké zřizovací poplatky